Narva linnalaagris saab eesti keel riigikeelest sõbrakeeleks.
Eelmisel nädalal lõppes Narva Eesti Gümnaasiumis toimunud kahenädalane Noored Kooli linnalaager, kus 500 Narva ja lähiümbruse õpilast said võimaluse õppida ja harjutada eesti keelt läbi erinevate projektide, mille fookuses olid keskkond ja jätkusuutlikkus.
Tegevusi juhendas laagris 43 alustavat õpetajat, kelle jaoks oli see osa Noored Kooli hariduse eestvedajate programmi ettevalmistuskoolitusest. Alustavad õpetajad on suures osas karjääripöörajad ning seisavad klassi ees esimest korda.
42-aastane Maris Rebel on seitsme lapse ema, tegelenud ürituste korraldamisega ning varem osalenud koolitöös hoolekogu liikmena.
Projektiga keskendus Maris õpilaste tervisele läbi toitumise ja liikumise. Õpilased said selgeks toiduainete ja spordialade nimed, koostasid ise retsepti ning tegid koos süüa.
Marise sõnul aitas õpilaste eesti keele kasutamisele kaasa lähedasem suhe klassikaaslastega: “Minu grupis oli poiss, kes algul ei rääkinud teistega ja ei teinud kaasa. Ühes ülesandes pidi ta aga olude sunnil pinginaabriga koostööd tegema. Tal ei jäänud midagi muud üle ja päeva teises pooles ta juba tõlkis pinginaabrile! Siis ma sain aru, et keeleprobleemi seal ei ole ning vaja oli hoopis tuttavaks saada.” Maris loodab sügisel õpetajana alustada Saaremaal.
Ka linnalaagri koordinaatori Aljona Galazani sõnul väheneb lastel laagris vigade tegemisega kaasnev pinge ning eesti keel saab riigikeelest sõbrakeeleks:” Laagris lapsed näevad, et eesti keel ei ole hirmus. Nad tahavad keelt õppida, et õpetajate ja üksteisega suhelda.”
Sel aastal külastas laagrit ka president Alar Karis. “Lapsed nägid, et president on päris inimene. Laste ja kogu kohaliku kogukonna jaoks on oluline tunda, et Narva ja Ida-Virumaa on osa Eesti ühiskonnast. Neid tunnustatakse, võetakse omaks, usutakse, et eesti keele õppimine on võimalik ja kõik, mis takistuseks - sellega saab tegeleda.”
Laagri toimumist toetab Briti Nõukogu ning sel aastal esimest korda ka poekett Lidl.
“Lidli jaoks on elurikkuse säilitamine, kliimakaitse ja ressursside säästmine väga olulised fookusteemad, millest me oma vastutustundliku ettevõtluse strateegias juhindume. Seetõttu oli meil eriti suur rõõm näha laste keskkonnateemalisi projekte ja kutsuda laagrilisi ka Lidli poodi tuurile. Seal saime lastele näidata, kuidas me praktikas jätkusuutlikke põhimõtteid rakendame, tutvustades neile tervislikke valikuid ja näidates, kuidas me jäätmeid sorteerime ja Toidupangaga koostööd teeme. Loodame, et laagri läbinud lapsed oskavad nüüd teha tulevikus jätkusuutlikumaid valikuid,“ sõnas Lidli vastutustundliku ettevõtluse spetsialist Liis Kiviloo.
Laagris osalemine oli lastele tasuta. 1. septembril alustavad Noored Kooli programmi õpetajad tööd koolides üle Eesti.