Kuidas lapsevanemana toetada lapse edasiõppimist?
Ühe varakult haridussüsteemist lahkumise põhjusena on välja toodud noorte vähene enesejuhtimise ja õppimise oskus. Lapsevanem soovib ikka oma lapsele parimat ning tahab, et tema laps oleks tubli, õnnelik ja saaks tulevikus hästi hakkama. Just seda viimast silmas pidades on lapsevanemal oluline mõista, et vigade tegemine on õppimise eelduseks ning võimed ei ole kaasasündinud, vaid õpitavad ja harjutatavad. Mida rohkem võimalusi vanem oma lapsele ise hakkama saamiseks annab, mõistagi teda sealjuures toetades, seda paremini laps ka tulevikus hakkama saab. Mõned soovitused lapsevanemale lapse toetamiseks:
toeta last, aga ära õpi tema eest;
juhi tähelepanu sellele, et olulisemad on teadmised ja oskused, mitte hinded;
proovi tuua elulisi näiteid (kogemusi), miks õpitav on oluline (vajalik);
märka ka positiivset ehk siis seda, milles laps juba on hea;
luba lapsel eksida;
hoia lapsega suhet.
Kuidas oma last õppimisel toetada saad lugeda veel siit. Hea ülevaate lapse õppimise toetamisest saad ka raamatu "Rõõmuga kooli" 3. peatükist.
Iseenda “tassi” täitmine
Väsinud ning ärev lapsevanem ei saa toetada oma lapse arengut nii palju, kui laps seda vajaks või vanem sooviks. Seepärast on ülioluline alustada iseendast - seista enda vaimse ja füüsilise tervise eest. Kui lapsevanem on puhanud ja tema tass on “täis”, siis suudab ta ka oma lastele pakkuda paremat arengukeskkonda. Häid nippe enda heaolu tõstmise jaoks leiad siit artiklist või tutvu vaimse tervise vitamiinidega siin, samuti võid uurida lehelt tarkvanem.ee erinevaid võimalusi enda “tassi” täitmiseks.
Autoriteetne vanemlus
Paljude teadlaste arvates (ühe näitega võib tutvuda siin) muudab autoriteetse vanemluse stiil lapsed vanemate mõjule vastuvõtlikumaks, sest laste toetamine ja nende kontrollimine aitab lapsel ka iseennast paremini kontrollida. Ühelt poolt toetus, soojus ja lähedus ning teiselt poolt nõudlikkus ja kindlameelsus ongi autoriteetse lapsevanemluse iva, selle ja teiste vanemluse stiilidega saab tutvuda tarkvanem.ee lehel. Samuti tasub lapsega võimalikult palju siiralt suhelda, see loob ja toetab head suhet lapse ja vanema vahel, selleks leiad häid nippe siit.
Hea õpikeskkonna toetamine
Last võib oluliselt mõjutada see, kuidas vanemad teda kooliteel toetavad. Tihti võivad vanemad, kellel on oma kooliajast halvad mälestused, kanda tahtmatult oma suhtumist kooli ja õppimisse edasi oma lapsele. Tuleb tähele panna, et isegi, kui sõnadega seda ei väljendata, siis laps saab oma vanematest aru ka sõnadeta - kehakeelest või hääletoonist. Erinevate nippidega, kuidas lapsevanem saab last õpetada õppima ning õppimisest rõõmu tundma, saab tutvuda siin.
Juurdekasvuuskumuse toetamine
Õpilased, kes usuvad, et õppimine ja mõistmine toimub järk-järgult ja pikkamisi ning õppimisvõime on arendatav, on koolis ka edukamad ja motiveeritumad. Seda mõttelaadi kutsutakse juurdekasvuuskumuseks. Juurdekasvuuskumuse toetamamiseks saab lapsevanem tunnustada pingutust, mitte ainult sooritust (Nägin, kuidas oled õppides pingutanud, ja nüüd sul läkski see töö väga hästi! vs Sa oled nii tark!) või arutleda üheskoos erinevate uskumuste üle (Kas tõesti on osa meist matemaatika- ning osa keeleinimesed?). Juurdekasvuuskumuse kohta saab lugeda siit või vaadata 1 minuti loengut. Õppimisest, kooli ja vanemate koostööst saab lugeda ka siit.