Kuidas koolijuht saab toetada õpilase edasiõppimist?
POSITIIVSE JA TURVALISE KESKKONNA LOOMINE
Õpetajate, koolijuhtide, teiste haridusvaldkonna osapoolte ning lastevanematena oleme ka ise ennekõike õppijad. Pidevat õppimist toetades oleme eeskujuks ning loome eeldused, et igal õpilasel tekiks ja säiliks rõõm ning tahtmine õppida.
Efektiivne õpetamine saab toimuda ainult turvalises keskkonnas, selle loomisel on koolijuhi (ja kogu kooli juhtkonna) roll ülioluline. Koolijuht saab toetada heade suhete tekkimist nii õpetajate kui õpetaja-õpilase vahel. Soovitame tutvuda õppimist toetava keskkonna kujundamise õppematerjalidega, mida saab edukalt igas koolikogukonnas õpiringi meetodil kasutada. Kui soovite abi nende materjalide mõistmiseks või on teil küsimusi õpiringide läbiviimise kohta, võtke julgelt ühendust Noored Kooli kogukonnajuhi Mona Mägi Soomeriga (mona@nooredkooli.ee).
VARAJANE MÄRKAMINE JA SEKKUMINE
Üks võimalus, mida koolid saavad ära teha, on õpingute katkestamise ennetamine gümnaasiumis. Haridussilma statistika kohaselt jätkab peale põhikooli lõppu õpinguid üle 96% õpilastest, kuid samas ei lõpeta järgmist haridustaset 4 aasta jooksul pea 20% põhikoolilõpetajatest. Madal haridustase suurendab sotsiaalmajanduslikult haavatavate inimeste arvu ja nende sotsiaalse tõrjutuse riski, vähendab konkurentsivõimet tööturul ning loob soodsa pinnase ühiskondlike pingete ning lõhestumise süvenemiseks. Selliste tagajärgede ärahoidmiseks on vajalik, et keskhariduse omandamiseni jõuaks senisest enam noori.
eKool arendas koos mõttekojaga Praxis välja uue rakenduse „Häirekell“, mille eesmärk on aidata paremini märgata gümnaasiumi õpilaste õpiedukust mõjutavaid probleeme ja saada suuniseid, kuidas neid lahendada. Häirekella projekti raames tuvastatakse suurandmete analüüsile tuginedes õpingute katkestamise riskitegurid gümnaasiumis. Analüüsi tulemuste baasilt luuakse koolide õppeinfosüsteemis eKool varase märkamise süsteem, mis annab õpetajatele ja kooli tugispetsialistidele infot õpingute edukuse kohta ning võimaldab õigeaegselt rakendada erinevaid sekkumismeetmeid. Siit saab Häirekella projekti kohta rohkem lugeda. Kui soovite Häirekella ka enda koolis rakendada, siis võtke palun ühendust eKooli meeskonnaga.
NOORED KOOLI PARTNERKOOLIKS SAAMINE
Noored Kooli on kaheaastane arenguprogramm, mis toob koolidesse õpetajaks motiveeritud inimesed teistest eluvaldkondadest. Kahe aasta vältel läbivad osalejad põhjaliku koolituse ning saavad mitmekülgset tuge, et anda oma panus sellesse, et tõepoolest iga laps Eestis saaks väga hea hariduse. Kui soovite ka enda koolis õpetajatena näha Noored Kooli osalejaid, kes koostöös kooli juhtkonna ja teiste õpetajatega aitavad süsteemselt vähendada hariduslikku ebavõrdsust, siis lugege täpsemat infot SIIT.