Hariduseksperdid ja poliitikud otsisid Noored Kooli aastakonverentsil lahendusi hariduslikule ebavõrdsusele
14. oktoobril toimus Noored Kooli aastakonverents “Haridustorm 2022”, millega pandi punkt kampaaniale #Kaotatud2000 ning otsiti koos haridusekspertide ning poliitikutega lahendusi hariduslikule ebavõrdsusele.
Noored Kooli alustas septembris kampaaniaga #Kaotatud2000, millega juhiti tähelepanu faktile, et igal aastal jääb 2000 õpilast põhiharidusega. Koolitee katkemise põhjused peituvad muuhulgas ka hariduslikus ebavõrdsuses ehk põhjustes, mis on mõjutatud õpilaste taustast ega ole nende enda kontrolli all. Konverentsi kahes paneelis osalenud eksperdid ning poliitikud otsisid probleemile lahendusi erinevatel tasanditel.
Haridusekspertide paneelis keskenduti lahendustele koolitasandil. Õpilaste väljalangemise vähendamiseks tuleks keskenduda õppimis- ja suhtlemisoskuste ning üldpädevuste arendamisele, õpilase pingutuse tunnustamisele, aga ka vanemate harimisele.
Tartu Ülikooli nooremlektor Sandra Järv rõhutas, et kõige aluseks on õpetaja kontakt õpilastega: “Mida laps vajab, on suhe turvalise täiskasvanuga. Seeläbi saab tekkida turvaline keskkond, toetus ja usaldus, mis saab tasandada seda, mis kodus toimub. Isegi, kui sa aineõpetajana ainult üks tund nädalas õpilasi näed, on suhe ülioluline ja see võib olla elumuutev.”
Paneelis osalesid Toomas Tuul, Ave Szymanel, Viivika Keskküla, Triin Ulla, Joosep Norma ja Sandra Järv.
Teises paneelis osalenud Jevgeni Ossinovski mõtetest jäi samuti kajama, et eriti põhikoolis peaks tähelepanu pöörama õpilase kodanikuks kasvamisele, koostööle ja sotsiaalsete oskuste arendamisele. Pelgulinna riigigümnaasiumi direktor Indrek Lillemägi lisas:” Kõige olulisem on, et igaüks tunneks end koolis hoitult. Kui õpetajad tunnevad end hoitult, on suurem tõenäosus, et ka õpilased tunnevad.”
Arutelus osalesid Maria Kurisoo, Liina Kersna (RE), Indrek Lillemägi (Eesti 200), Jevgeni Ossinovski (SDE); Andres Kaarmann (Parempoolsed) ja Viktoria Ladõnskaja-Kubits (Isamaa).